Sitemizdeki veriler görsel amaçlıdır. Listelenen ürünlerin satışı yapılmamaktadır.

  • +90 533 825 78 78
  • support@giftcyprus.com

Kahve

20.00 TL
  • Stokta yok

Kuzey Kıbrıs’ta Kahve Kültürü

Tüm dünyada olduğu gibi Ada’da kahvehaneler eskiden sosyal yaşamın merkeziydi. Kahvenin Kıbrıs’a ne zaman ve nasıl getirildiği ise tam olarak bilinmemektedir. Bilinen bir gerçek varsa, Kıbrıs’ta çok uzun yıllar boyunca kahvehanelerin kasaba ve köylerde pek çok sosyal etkinliğin paylaşıldığı yerler olduğudur.

Günümüzde kahvehane kültürü önemli derecede azalmış olmasına rağmen, kahvenin toplumdaki yerinde bir azalma olmamıştır. Kıbrıslılar gerek evlerde gerekse iş yerlerinde arkadaşlarına bir kahve içme süresini aşmayan kısa ziyaretlerde bulunurlar. Amaç kahve gibi görünse de esasında Kıbrıslı muhabbet ister; kahve sadece bahanedir...

Günümüzdeki kahve kültüründe bir başka ilginç husus, her şehirde farklı bir kahve markasının tüketilmesidir. Mesela; Mağusalılar Oza kahvesi, Girneliler ve Güzelyurtlular Girne Con kahvesi, Lefkoşalılar Sultan, Con, Özerlat kahvelerini tüketmektedirler. Hatta ada halkı; ‘Bana içtiğin kahveyi söyle sana kim olduğunu söyleyim’ şeklinde deyişler geliştirmişlerdir. Ada halkının büyük çoğunluğu Türk kahvesini sade olarak içmektedir.           

Kuzey Kıbrıs’a ilk kez gelmekteyseniz muhakkak Türk kahvesini bir de burada içmenizi, kahvenizin yanında lokum ve gül şurubunu da denemenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Siparişlerinize Kıbrıs kahvesini eklemeyi unutmayınız…