Sitemizdeki veriler görsel amaçlıdır. Listelenen ürünlerin satışı yapılmamaktadır.

  • +90 533 825 78 78
  • support@giftcyprus.com

Lapta İşleri

20.00 TL
  • Stokta yok

Lapta İşi

Hesap İşi olarak da bilinen Lapta İşi, başta adını aldığı Lapta kasabası olmak üzere, Girne’ye bağlı bir diğer yerleşim yeri olan Ozanköy’de (Kazafana) kanava tekniği kullanılarak belli sayısal hesaplarla çapraz olarak işlenen ve tamamen Kıbrıs Türklerine özgü bir nakış işi türüdür. Bu el sanatına "Hesap İşi" denilmesinin nedeni, motiflerin, dokuma üzerindeki tellerin tek tek sayılarak işlenmesinden kaynaklanmaktadır.
Hesap İşi yapılırken malzeme olarak genellikle tezgâhta dokunan ve küllü suda ağartılıp, yumuşatıldıktan sonra krem rengine dönüştürülen "idare" denilen ipek kumaş kullanılmaktadır. Çift katlı ipekli kumaşın da malzeme olarak kullanılabildiği Hesap İşi nakışlarda, keten kumaş dokumacılığının başlaması ve ithal yolu ile Ada’ya gelmeye başlamasından sonra malzeme olarak çeşitli renklerde keten kumaşlar da kullanılmaya başlanmıştır. Hesap İşi nakışların işlendiği ipekli veya keten kumaşlarla bluz, gecelik ve elbise gibi giysiler ile yatak örtüleri yapılmaktadır.

Etrafına "Tabır" denilen kenar süsleri işlenen Hesap İşi ürünlerde çoğunlukla kırmızı, sarı ve yeşil gibi ana renkler kullanılmaktadır. Bu renkli ipliklerle mekik, kutu, yıldız, yasemin, lale, papatya, karanfil, ceviz ve avize motiflerine, ayrıca kaz, kuş, kuğu ve kartal gibi hayvan figürlerine yer verilmektedir.