Sitemizdeki veriler görsel amaçlıdır. Listelenen ürünlerin satışı yapılmamaktadır.

  • +90 533 825 78 78
  • support@giftcyprus.com

Reçel-Macun

20.00 TL
  • Stokta yok

Kıbrıs Türk insanı birçok meyve, hatta sebze çeşitlerini çeşitli yöntemlerle macun haline getirip saklamasını ve konuklarına ikram etmesini bir sanat haline getirmiştir.
Macunların en ünlüsü ve en sevileni, henüz dalında yeşilken toplanarak dış kabuğunun soyulmasıyla yapılan ceviz macunudur.
Ceviz macunundan başka, neler neler yok ki bu macunlar arasında… Kabak macunu, karpuz macunu, alıç macunu, patlıcan macunu, hurma macunu, turunç macunu ve turunç çiçeği macunu…

Kıbrıs’ta hemen her meyvenin macunu yapılır. Meyveler önce ayıklanır ve yıkanır. Kabak, karpuz veya ceviz macunu yapılacaksa, içindeki acı tadı yok etmek amacıyla macun haline getirilecek malzeme yaklaşık 5-6 saat kadar kireçli suda bekletilir.
Yıkanarak kireçten arındırılan meyveler birer saat arayla üç kere haşlanır. Pişen macunların katılaşmaları için 3-4 saat şekere yatırılmaları gerekir. Şeker, meyvelerin suyunu emerek macunun sertleşmesini sağlar.
Son işlem ise, bire bir ölçekteki su ve şekere bir bardak limon suyu eklenerek yapılan şerbette, 2 veya 3 gün arayla, arada dinlenmeye bırakılarak macunları kaynatmaktır. Macun böylelikle daha lezzetli, daha yumuşak ve daha uzun ömürlü hale gelir ve kavanoza konarak saklanır.