• +90 533 825 78 78
  • support@giftcyprus.com

Güneş Danteli

20.00 TL
  • Stokta yok

Genellikle yıldız biçiminde yapılmasından dolayı “Güneş Danteli” olarak anılan el işleme tekniği, “Teneriffa” adıyla günümüze kadar gelmiş, oldukça eski bir tekniktir. 16. ve 17. yüzyıllarda ilk olarak İspanya’da işlendiği tahmin edilen bu danteller, daha sonra Kanarya Adaları’nın en büyüğü olan Tenerife’ye, oradan da Atlantik’i geçerek başka ülkelere yayılmıştır. 20. yüzyılın başlarında Güney Amerika’da Brezilya ve Uruguay gibi ülkelerde işlendiği görülen “Güneş Danteli”, bu ülkelerde ev endüstrisi haline getirilerek “Brasilia Danteli” adıyla da anılmış, ardından Almanya’da gördüğü büyük ilgiyle Jena kentinde 1920’li yıllarda çok popüler bir nakış haline gelmiştir.

Kıbrıs’a hangi tarihte ve nasıl geldiği tam olarak bilinmemekle birlikte, 1903 yılında Ada’da işlenmiş olan ve günümüze kadar gelen bazı örnekler mevcuttur. Kıbrıslı Türklerin çağdaş işleme kültürü içinde yok olma noktasına gelen “Güneş Danteli”, diğer dantel işlerinde olduğu gibi ipek, keten ve değişik kalınlıklardaki dantel iplikleriyle işlenmektedir. Ara danteli, bordür veya doğrudan örtü olarak kullanılan bu danteller zor gibi görünmesine rağmen iğne ile işlenen dantellerin en kolayıdır.

Kuzey Kıbrıs’ın Girne ilçesine bağlı Tepebaşı ve Hisarköy gibi köylerde işlenen bu dantel çok az kişi tarafından bilinmektedir. Eskiden küçük bir metal kasnağın dişleri üstüne veya tahta üstüne çakılmış küçük çivilerle gerdirilen ipliklerin iğne yardımıyla örülmesi tekniğiyle işlenirdi. “Güneş Danteli”, yuvarlak, kare, üçgen şekillerinde, çok kenarlı karton veya doldurulmuş küçük yastık üzerinde işlenmektedir. İpliğin gerilmesinden sonra “Sarma Örümcek”, “Zincir Düğüm” ve “Dolgu” adı verilen üç farklı iğne tekniğiyle işlenen “Güneş Danteli”nin işlenişinde dantel ipliği, yastık veya karton, iğne (yün iğnesi), toplu iğne ve muşamba malzemeleri kullanılmaktadır. Metreler halinde istenilen uzunlukta örülebilmektedir. Örme işlemi yapılırken en az 20 santim uzunluğunda bir ana form hazırlanması gerekir. Ana form daima tam olarak çizilmeli ve ortası işaretlenmiş olmalıdır. Bir ana form üzerine üç veya beş motifin çalışılabileceği “Güneş Danteli”nde, yastık ya da karton, danteli örerken rahatlıkla sol elde tutulacak büyüklükte olmalıdır.

Siparişlerinizi bekliyoruz…