Sitemizdeki veriler görsel amaçlıdır. Listelenen ürünlerin satışı yapılmamaktadır.

  • +90 533 825 78 78
  • support@giftcyprus.com

Maras Işleri

20.00 TL
  • Stokta yok

Kadife, ipek ve atlas kumaş üstüne altın ve gümüş rengi tellerle işlenen Maraş işi, Anadolu’dan Ada’ya Osmanlı egemenliği döneminde gelmiş olan geleneksel Türk işleme sanatlarından biridir. Yatak örtüsü, yastık, bohça, perde, kese; giyimde ise yelek ve elbiselerle, özel günler için dikilen ve daha çok gelinlik olarak giyilen kıyafetler (bindallı) üzerine işlenmekteydi. Anadolu’da işlenen Maraş işi örnekleriyle Kıbrıs’ta işlenen örnekler arasında kullanım, motif ve renk farklılıkları görülmemektedir.

20. yüzyılın başlarına kadar gelinlik olarak kullanılan bindallılar, antropolojik değerinden dolayı folklorik kıyafet olarak günümüze kadar gelmiştir. Geçmiş yıllarda Kız Enstitüsü dikiş bölümü son sınıf öğrencilerinden, mezun olmadan önce, fantezi bir elbiseye Maraş işi işlemeleri ve dikmeleri istenirdi. Kıbrıs’ta 19. yüzyıl sonlarından 20. yüzyıl başlarına kadar gelin evine kadife kumaşlar alınır, gergefler kurulur ve bindallı örnekleri seçilerek altın veya gümüş simler kullanılarak Maraş işi gelinlikler dikilirdi.

Her zaman için zerafetin ve zenginliğin göstergesi olan Maraş işi hazırlanırken ilk olarak iki ayrı ince kâğıda desen çizilir. Kâğıtlardan biri desenin işleneceği kumaşa yerleştirildikten sonra kâğıdın üzerindeki çizgiyi takip ederek kumaş üzerinden teyel alınır. Daha sonra iğne ucu ile çizilen ince kâğıt kesilerek kumaş üzerinden alınır. Diğer kâğıttaki desen kullanılarak motifler çizilir ve çizgilerin kenarından çizgi atılacak şekilde kesilir. Derinden kesilen motifler daha temiz bir sonuç alınmak isteniyorsa teyel ile veya yapıştırıcı yardımıyla kumaş üzerine tutturulur. Kumaş gergef üzerine yerleştirildikten sonra üst kısmı sim ipler, alt kısmı da misina veya dikiş ipliği ile işlenir.

Üstüne nakış işlenecek kumaşın gerilmesi için kullanılan dört köşe ve tahta bir çerçeve olan gergefler, geçmişten günümüze Maraş işi işlemesinde tercih edilen tek alettir. Gergefte işlenen nakışlarda sağ el her zaman kumaşın üzerinde sol el ise altta tutulur, iğne dik olarak yukarıdan aşağıya ve aşağıdan yukarıya batırılmak suretiyle işlenir. Ayaklı ve ayaksız olabilen gergefler, Ada’da yüzyıllardan beri kullanılagelmiştir. Değişik nakışların işlenmesine yarayan gergef işi nakışa “süzeni” (zincir) de denmektedir. Gergef işi normal kasnaklar günümüzde de kullanılmakla birlikte, gelişen teknoloji ile önceleri elektrikli süzeni makinede, günümüzde ise bilgisayarlı makinelerde, ev tekstili ve giyim sektöründe seri üretim için kullanılmaktadır.